ПРИТЯГНЕННЯ ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ст. 130 КУпАП

 

В Україні є непоодинокими випадки, коли поліцейські зупиняють автомобіль та виявляють, що за кермом перебуває людина в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. В таких ситуаціях, стосовно людини складають Протокол про вчинення адміністративного правопорушення за ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).

Стаття 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за:

  • Керування транспортними засобами особами в стані наркотичного, алкогольного, чи іншого сп’яніння
  • Під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції людини та увагу
  • Передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває під впливом таких лікарських препаратів чи в стані сп’яніння
  • Відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного, алкогольного, чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції та увагу.

 

Тобто, навіть якщо людина перебуває у тверезому стані, але відмовляється від проходження огляду щодо наявності в її організмі алкоголю чи наркотичних засобів, таку людину все одно можуть притягнути до відповідальності.

!!! Якщо Вас зупинила поліція, Ви у тверезому стані, і Вас хочуть притягнути до відповідальності за ст. 130 КУпАП, не відмовляйтеся від проходження медичного огляду на стан сп’яніння в медичному закладі. Адже відмова від огляду є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.

Після складення Протоколу про адміністративне правопорушення, поліцейські направляють усі матеріали до суду. Суд повинен розглянути справу про адміністративне правопорушення, та притягти особу до відповідальності, або закрити провадження у справі у зв’язку з відсутністю в діях особи складу чи події адміністративного правопорушення.

До лютого 2021 р. водія можна було притягнути до відповідальності протягом 3-х місяців з дня вчинення адміністративного правопорушення.

Так як суди є досить завантаженими, та поліцейські часто з помилками складали протоколи, то справи про адміністративне правопорушення часто закривалися у зв’язку з закінченням строку притягнення особи до адміністративної відповідальності. Водії уникали відповідальності, навіть коли дійсно перебували у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

Верховна Рада України внесла зміни до ст. 130 КУпАП, та збільшила строк притягнення до відповідальності з 3 місяців до 1 року. Нові строки почали діяти з лютого 2021 року.

Таким чином, затягнути розгляд справи про адміністративне правопорушення та уникнути притягнення до відповідальності, зараз є досить складно.

Якщо при судовому розгляді справи про адміністративне правопорушення Ви надасте суду медичну довідку, що в день складу адміністративного Протоколу Ви перебували у тверезому стані, така довідка доказового значення для суду не матиме, і Вас все одно притягнуть до відповідальності.

Щодо розміру адміністративної відповідальності.

Якщо Вас притягають до відповідальності за ст. 130 КУпАП вперше, то Вам загрожує штраф 17 000 грн. та  позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

За повторне, протягом року притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП — штраф на водіїв у розмірі 34 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого, або адміністративний арешт на строк 10 діб. 

Якщо особа, яка двічі протягом року, притягалася до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП знову вчинить правопорушення за цією ж статтею, їй загрожує — штраф у розмірі 51 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк 15 діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.

Як бачимо, відповідальність за правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАп є доволі серйозною, тому важливо дотримуватися Правил дорожнього руху та вчиняти правильні дії при зупинці автомобіля поліцейськими, для запобігання втраті водійських прав та грошовим втратам.

У випадку виникнення додаткових питань, телефонуйте за номером: +380972853262.

Leave a Comment