УРЯД ЗНЯВ МОРАТОРІЙ НА ПРОВЕДЕННЯ ПОДАТКОВИХ ПЕРЕВІРОК

З зв’язку з запровадженням на території України карантину, викликаного пандемією COVID-19, урядом було введено обмеження для податкової на проведення перевірок підприємців під час дії обмежувальних заходів.

Проте, постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», було скасовано мораторій для податкової служби для проведення наступних видів перевірок платників податків:

  • Документальних та фактичних перевірок, які розпочалися до 18 березня 2020 року та були зупинені у зв’язку з запровадженням карантину.
  • Документальних перевірок, які проводяться за наказом керівника податкової служби.
  • Документальних позапланових перевірок, необхідність у проведенні яких виникає за наслідком проведення перевірок у інших платників податків, або отримання податковою службою інформації про порушення платником податків валютного та іншого законодавства.
  • Документальних позапланових перевірок, якщо платником податків не надано пояснення на запит податкової служби, де зазначено про виявлені порушення – протягом 10 робочих днів з моменту отримання платником податків такого запиту.
  • Перевірок у випадку виявлення податківцями недостовірних даних, що зазначені в податковій декларації платника податків, за умови, якщо такий платник податків не надасть вмотивованої відповіді на запит податкової служби, де зазначено про виявлені порушення – протягом 10 робочих днів з моменту отримання платником податків такого запиту.
  • У випадку отримання контролюючим органам інформації про порушення платником податків законодавства при дотриманні строків надходження товарів за імпортними операціями або валютної виручки за експортними операціями.
  • У випадку, якщо платник податків займається трансферним цінотворенням та подає звіти про контрольовані операції до податкової служби.

Загалом, зняття мораторію на проведення зазначених вище перевірок оцінюється юристами як збільшення тиску на реальний сектор економіки та засіб додаткового наповнення бюджету України.

Водночас, розширення сфери перевірок податковими органами призводить до виникнення додаткових корупційних складових у взаємовідносинах між бізнесом та податковою службою та погіршує інвестиційний клімат у державі, сприяє зниженню індексу довіри до державних інституцій, перевірки яких сприймаються суспільством як спосіб «покошмарити» бізнес, що в умовах критичних викликів пандемії є ще одним аргументом для припинення підприємницької діяльності.

Leave a Comment