ФЕРМЕРСЬКІ ГОСПОДАРСТВА: ЯК СТВОРИТИ ТА ЩО ВАРТО ЗНАТИ!

В Україні досить поширеною є діяльність родини, яка пов’язана з товарним сільськогосподарським виробництвом продуктів харчування та вирощуванням овочів і фруктів.

До юристів почастішали звернення фізичних осіб – громадян України, які мають бажання юридично оформити свою діяльність, проте не знають, як правильно це зробити. Давайте розберемося в цій ситуації докладніше.

Так, громадяни України, які бажають займатися підприємницькою діяльністю, яка пов’язана з вирощуванням сільськогосподарської продукції, її виробництвом, переробкою та продажом, з використанням земельних ділянок, які перебувають у їх власності чи користуванні повинні зареєструвати фермерське господарство.

Хто може бути членом Фермерського господарства?

Членами фермерського господарства можуть бути члени родини, подружжя, діти, які досягли 14 років, брати, племінники, інші родичі. При цьому, з числа родичів призначається голова фермерського господарства, який виконує представницьку функцію, та фактично є керівником такого господарства.

Цікаво, що фермерське господарство може створити як одна особа – тоді реєструється фізична особа-підприємець, так і шляхом створення окремої юридичної особи.

У випадку створення фермерського господарства фізичною особою-підприємцем, така особа повинна укласти зі своїми членами сім’ї нотаріальний договір про створення фермерського господарства та підписати декларацію, де зазначити основні моменти діяльності господарства, права, обов’язки його учасників та визначити голову фермерського господарства.

Фермерське господарство можуть створити лише повнолітні та дієздатні особи. На земельних ділянках, які надаються для фермерського господарства, дозволяється збудувати житло для членів фермерського господарства та інші виробничі та господарські будівлі.

Залучення до ведення фермерського господарства сторонніх осіб забороняється, за винятком випадків залучення за трудовими договорами сезонних та тимчасових працівників.

Держава України щорічно, при прийнятті Державного бюджету, визначає розмір допомоги для підтримки діяльності новостворених фермерських господарств (до 3 років діяльності). Також, допомога фермерам щорічно передбачається і в місцевих бюджетах.

Варто зазначити, що в цілому, фермерські господарства мають багато спільного з іншими юридичними особами, такими як товариства з обмеженою відповідальністю. Наприклад, фермерське господарство так само має статут, зобов’язано сплачувати податки, подавати звітність до контролюючих органів, вести бухгалтерську документацію, має право відкривати рахунки в банках та отримувати кредити.

Чи можливий продаж фермерського господарства?

Згідно положень Закону України «Про фермерське господарство», Фермерське господарство має право набувати та відчужувати майно на підставі цивільно-правових угод. Щодо набуття майна, то воно здійснюється на загальних підставах.

Водночас, продаж фермерського господарства як юридичної особи неможливий, проте законодавство дозволяє продати усе майно фермерського господарства у вигляді цілісного майнового комплексу. При цьому, особа, яка придбає такий майновий комплекс зобов’язана негайно зареєструвати своє фермерське господарство. Детально процедура продажу майна фермерського господарства чинним законодавством достатньо не врегульована.

За детальною інформацією та отриманням консультації звертайтесь за телефоном: +380678478484.

Leave a Comment