АЛІМЕНТИ НА УТРИМАННЯ ДІТЕЙ ТА ФІЗИЧНІ ОСОБИ-ПІДПРИЄМЦІ

Останнім часом, до наших юристів почали частіше звертатися Фізичні особи-підприємці (ФОПи) за роз’ясненням з приводу процедури стягнення аліментів на утримання дітей.

Хто встановлює розмір аліментів?

Згідно законодавства України, аліменти встановлюються за рішенням суду, до якого подається заява одного з батьків дитини про необхідність стягнення з батька/матері дитини аліментів на утримання цієї дитини. Розмір аліментів призначається судом, виходячи з доходу батька/матері ФОПа, наявності у них рухомого та нерухомого майна, інших доходів та активів.

Також, суд бере до уваги наявність на утриманні ФОПа інших дітей, та/або непрацездатних батьків, інвалідів.

Сімейним кодексом України встановлено, що розмір аліментів на утримання дитини не може бути менше 50% від розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Розмір прожиткового мінімуму встановлюється щорічно Верховною Радою України при голосуванні за Державний бюджет на відповідний рік.

Проте, непоодинокими є випадки, коли один з батьків-ФОП не сплачує аліменти, внаслідок чого утворюється значна заборгованість. У таких випадках, виконавець здійснює розрахунок заборгованості виходячи з середньої заробітної платні для працівників місцевості, де зареєстрований ФОП.

Якщо ж, фізична особа-підприємець офіційно отримує дохід та повідомляє про нього податкові органи, стягнення аліментів проводиться з доходу такого ФОПа.

Цікаво, що раніше виконавець міг стягувати аліменти в межах 3-річного строку, який передував пред’явленню виконавчого документа до виконання. На даний час, стягнення аліментів проводиться в межах 10-річного  строку, що передував пред’явленню виконавчого листа до виконання.

У випадку, коли боржник не сплачує аліменти понад один рік, на суму боргу нараховується штраф у розмірі 20 % від суми боргу, понад 2 роки – 30 %, понад 3 роки – 50 %.

Які ще санкції застосовуються за борги по аліментам?

Так, якщо заборгованість зі сплати аліментів перевищує 4 місяці, виконавець вправі винести постанову та встановити для боржника наступні обмеження:

  • Обмеження у керуванні транспортним засобом – застосовується до погашення заборгованості по сплаті аліментів у повному обсязі;
  • Обмеження у праві виїзду за кордон – застосовується на підставі ухвали суду до повного погашення заборгованості;
  • Обмеження у праві полювання — до погашення заборгованості по сплаті аліментів у повному обсязі;
  • Обмеження у праві користування вогнепальною зброєю, мисливською, пневматичною, холодною зброєю.

Зазначені обмеження є досить суттєвими та тягнуть значні фінансові втрати для тих, хто має борги по аліментам. До того ж, якщо брати до уваги штрафи та пеню, яка застосовується до боржників, то борг по аліментам стає рівнозначним кредиту в банку.

За детальною інформацією та отриманням консультації звертайтесь за телефоном: +380678478484.

Leave a Comment