КОЛИ ДЕРЖПРАЦІ ПЕРЕВІРЯЄ НЕ ТІЛЬКИ ПРАЦЮ, А І ТОВАР

Ми звикли, що Державна служба України з питань праці  — Держпраці, зазвичай перевіряє дотримання суб’єктами господарювання законодавства України з питань праці. Проте, виявляється, що Держпраці може також прийти до Вас з перевіркою товару! Ви не знали про це?! Тоді, ми Вам про все це розповімо детальніше.

  1. Яку нехарчову продукцію має право перевіряти Держпраці?

Постановою Кабінету Міністрів України № 1069 від 2812.2016 р. «Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд» чітко визначено види товарів, перевіряти які може Держпраці. Такими товарами є:

  • Прості посудини високого тиску
  • Ліфти і компоненти безпеки для ліфтів
  • Обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах

Вказаний вище перелік товарів є вичерпним. Тобто, Держпраці має право проводити перевірку лише тих товарів, які зазначені у постанові КМУ № 1069 від 2812.2016р.

! У випадку виникнення ситуації, коли Держпраці вимагатиме документи на товар, який не відноситься до товарів, зазначених в Постанові КМУ № 1069 від 2812.2016 р., підприємець  вправі відмовити у наданні документів, повідомивши, що товар та документи, які запитують перевіряючі, не підпадають під категорію перевірки Держпраці. Також, перевіряючим слід запропонувати викласти свої вимоги щодо необхідної їм для перевірки документації на товар у письмовій формі задля фіксації порушення з боку перевіряючих у частині перевищення своїх повноважень.

  1. Чи може Держпраці запросити документи щодо Ваших працівників та інші документи, які пов’язані з додержанням законодавства про працю (табелі обліку, накази, трудові книжки, документи про сплату податків)?

В такому разі слід вказувати перевіряючим на предмет перевірки, а саме перевірка характеристик нехарчової продукції сфери відповідальності Держпраці на відповідність вимогам законодавчих та нормативно-правових актів з державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції. Питання дотримання суб’єктом господарювання законодавства про працю не зазначені в предметі перевірки, а тому витребування документів, пов’язаних з оформленням працівників, ведення табелів обліку робочого часу, трудових книжок не охоплюються предметом перевірки, яка відбудеться, та є безпідставним. Тобто перевірка дотримання підприємцем законодавства про працю може бути проведена лише за умови видання нового наказу про проведення перевірки та відповідного направлення, про проведення нової перевірки ФОП чи юридична особа повинні бути знову ж таки повідомлені не пізніше, ніж за 10 днів до початку такої перевірки.  

! Повідомте перевіряючих, що вся документація, пов’язана з Вашою господарською діяльністю є конфіденційною інформацією та передається іншим особам лише на письмовий запит. Запропонуйте перевіряючим скласти запит – звертатись з конкретним запитаннями набагато важче, ніж просто вимагати показати документи. По-друге, легше довести неправомірність дій перевіряючих, оскільки Ви матимете письмовий доказ.

! Варто зауважити, що присутність сторонніх осіб, крім перевіряючого під час проведення перевірки, є незаконною та повинна присікатися. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб’єкта господарювання.

Під час перевірок характеристик продукції проводяться документальні перевірки, у разі необхідності — обстеження зразків продукції, а за наявності підстав вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, — відбір та експертиза (випробування) зразків продукції.

Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки.

За детальною інформацією та отриманням консультації звертайтесь за телефоном: +380678478484.

Leave a Comment