ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПІДПАЛ ТРАВИ ТА ІНШІ ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ДОВКІЛЛЯ?

13 квітня 2020 року Верховна Рада України ухвалила Закон № 2339 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля (щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу)», яким внесла зміни у Кримінальний кодекс України (ККУ) та Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП), та посилила відповідальність за забруднення атмосферного повітря, знищення об’єктів рослинного світу, за порушення пожежної безпеки та підпал трави.

Передумовою посилення відповідальності у природоохоронній сфері — стало виникнення масштабної пожежі в лісовій зоні Чорнобильської атомної електростанції. Внаслідок пожежі, яка розпочалася 03 квітня 2020 року, було завдано значної шкоди тваринам, які мешкали у лісах Чорнобиля, та знищено багато видів рослин, які занесені до Червоної книги України. Збиток від пожежі складно оцінити у грошовому еквіваленті, адже, завдана шкода є неспіврозмірною з будь-яким матеріальним відшкодуванням. До того ж, над мешканцями прилеглих до пожежі територій, нависла загроза підвищення радіаційного фону та посилення радіаційного забруднення повітря та земель.

Хто ж винен у пожежі, що нещодавно сталася в зоні ЧАЕС?! За інформацією ЗМІ, у спричиненні пожежі винний місцевий житель, який підпалив траву, і вогонь почав стрімке поширення за допомогою сили вітру. Безсніжна зима та суха весна полегшили поширення пожежі. Таким чином, діяльність людини призвела до масштабної катастрофи.

До 13 квітня 2020 року максимальний штраф за підпал трави становив 340 гривень, а за пожежу в лісі – 850 гривень. Чи може такий розмір штрафу налякати правопорушника, чи задумається людина про те, що її дії суттєво спустошать її гаманець, і вона може опинитися у в’язниці?! Звісно, що ні. Нажаль, пересічний мешканець країни розуміє усю небезпеку своїх вчинків лише, коли йому загрожує серйозне покарання та значні фінансові наслідки від його неправомірної діяльності. Законодавець дуже пізно запровадив посилену відповідальність за завдання шкоди природі, проте, сподіваємося, що такі дії держави стануть превентивними для інших громадян, які наступного разу подумають, перш, ніж спалити опале листя чи підпалити траву.

Які ж штрафи почнуть невдовзі діяти?

Так, за забруднення довкілля шкідливими речовинами, в тому числі продуктами горіння, що спричинило небезпеку для життя та здоров’я людей, завдало шкоду природі (ст. 241 ККУ) встановлено покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк до 3 років або штраф від 30 600 гривень до 61 200 гривень.

За знищення або пошкодження лісів, рослинності (ст. 245 ККУ) встановлюється відповідальність у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк від 2 до 5 років, або у вигляді штрафу від 91 800 гривень до 153 000 гривень.

Також, законодавцем посилена адміністративна відповідальність. Так, за порушення правил пожежної безпеки (ст. 77 КУпАП) запроваджено штраф від 1 530 гривень до 4 590 гривень. Якщо ж порушення правил безпеки спричинило пожежу в лісі, то громадянину загрожує штраф від 4 590 гривень до 15 300 гривень.

Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 3 060 гривень до 6 120 гривень (ст. 77-1 КУпАП).

При цьому, вид відповідальності, яку особа буде нести залежить від наслідків її дій, якщо, наприклад, особа спричинила пожежу в лісі, яка поширилася на значну територію, внаслідок чого було знищено велику кількість тварин та рослин, громадянину загрожує тюремне ув’язненнядо 5 років або штраф – до 153 000 гривень; якщо ж особа, вирішила спалити опале листя біля будинку або траву на городі, така особа отримає штраф до 6 120 гривень.

Leave a Comment