Нові штрафи для бізнесу, в умовах карантину

30 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)».

Вказаним Законом затверджено багато змін до Податкового кодексу України, Кодексу законів про працю, та інших нормативно-правових актів, якими встановлюється особливий порядок регулювання відносин у суспільстві в умовах карантину. Так, зважаючи на те, що у суспільстві піднялася хвиля обурення у зв’язку з масовим підвищенням цін в продуктових магазинах, аптеках та в інших сферах торгівлі, виникає логічне питання, хто здійснює контроль за цінами, та найголовніше, яка відповідальність підприємців за бажання «нажитися» в умовах епідемії хвороби, коли у більшості населення країни зник звичайний дохід, а дехто, взагалі залишився без роботи. Вказане підвищення цін пояснюється умовами карантину, наявністю підвищеного попиту на деякі групи товарів, та відсутність деяких продуктів на складах.

Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею, яка передбачає покарання для бізнесу за невиправдане завишення цін.

Порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них –

тягне за собою накладення штрафу на громадян в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, розмір штрафу складає від 1 700 для громадян, та до 2 550 гривень для посадових осіб підприємств.

Якщо, незважаючи на раніше накладений штраф, особою буде вчинено правопорушення повторно, розмір штрафу збільшується.

Порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них, вчинені під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, на товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, у тому числі поширенню коронавірусної хвороби (COVID-2019) та/або товарів, що мають істотну соціальну значущість, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України, якщо ціна перевищила у 1,2 рази рівень ціни визначений Кабінетом Міністрів України на такий товар — тягне за собою накладення штрафу на громадян від 200 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від 250 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тобто, законодавець встановлює посилену відповідальність за підвищення цін в умовах карантину, що є досить оправданим кроком, розмір штрафу становитиме від 3 400 грн. – за перше порушення, до 5 100 грн. – за повторне порушення, вчинене посадовцем підприємства.

Також, внесено зміни до статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення», та викладено у такій редакції:

До суб’єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за:

  1. порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін — вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки;
  2. стягнення плати за товари, які згідно із законодавством надаються безоплатно, — штраф у розмірі 100 відсотків вартості проданих (реалізованих) товарів;
  3. надання уповноваженим органам недостовірних відомостей — штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  4. невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій — штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На нашу думку, в умовах життя в надзвичайній ситуації, та погіршення рівня життя населення по всій країні, застосування штрафних санкцій та покарань до підприємців, які бажають отримати невиправдано високі доходи, використовуючи умови карантину, є неприпустимим, та повинно присікатися з боку держави.

Leave a Comment